ul. Tuwima 23, 76-200 Słupsk
e-mail: biuro@plastbud.pl
602 294 781 - Sławomir Wysocki
602 293 658 - Stanisław Luty

Rodzaje poliwęglanu

Doskonałe parametry techniczne i łatwość obróbki sprawiają, że niektóre tworzywa sztuczne coraz częściej stosowane są w budownictwie. Bez wątpienia należą do nich płyty i panele poliwęglanowe komorowe, lite, płaskie, czy trapezowe, które stanowią dobrą alternatywę dla ciężkiego i kruchego szkła. Materiały te stosuje się w wielu konstrukcjach, takich jak świetliki dachowe, czy zadaszenia. Omówimy rodzaje poliwęglanu wykorzystywane w budownictwie.

Poliwęglan - krótka notka chemiczna

Materiał ten należy do grupy polimerów składających się z estrów kwasu węglowego. To amorficzne i termoplastyczne tworzywo sztuczne powstające w reakcji polikondensacji fosfenu z diolami aromatycznymi lub przez transestryfikację węglanu difenylu. Możliwa do uzyskania klasyfikacja poliwęglanu NRO (Nie Rozprzestrzeniające Ognia; Brooft1), czyni z niego materiał wyjątkowo bezpieczny. Dodatkowo jest odporny na działanie promieniowania UV, zmiennej temperatury oraz wilgotności. W budownictwie najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje poliwęglanu: komorowy i lity, płaski, trapezowy oraz falisty. Różnią się od siebie kształtem, strukturą i zastosowaniem.

Poliwęglan komorowy

To najbardziej popularny rodzaj tego tworzywa sztucznego. Poliwęglan komorowy ma strukturę jedno- lub wielokomorową, co zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną. Płyty o grubości 4-6 mm najczęściej stosuje się w konstrukcjach takich jak szklarnie, a grubsze, ponad 10 mm – do naświetli ściennych, świetlików dachowych oraz różnego rodzaju zadaszeń.

Poliwęglan lity

Ten rodzaj tworzywa nie daje tak dobrych właściwości termoizolacyjnych, jak poprzednio omawiane płyty komorowe, za to jest bardziej podatny na obróbkę, łatwo poddaje się gięciu, przez co dostosowuje się do różnych kształtów konstrukcji. Poliwęglan lity ma jednolitą strukturę, (...) jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i nie rozpryskuje się na ostre kawałki i nie kruszy. Stosuje się go w osłonach antywłamaniowych, zadaszeniach basenów i innych przeszkleniach przemysłowych.

Poliwęglan trapezowy i falisty

Jest to szczególna odmiana omawianego wyżej rodzaju. Poliwęglan trapezowy, czy falisty lity, czy komorowy powstaje, gdy podczas tłoczenia materiałowi nada się charakterystyczny kształt trapezu lub fali. Cechuje się wyjątkową sztywnością i wytrzymałością, a w budownictwie płyty trapezowe, czy faliste najczęściej znajdują zastosowanie w różnych zadaszeniach.