ul. Tuwima 23, 76-200 Słupsk
e-mail: biuro@plastbud.pl
602 294 781 - Sławomir Wysocki
602 293 658 - Stanisław Luty

Rodzaje płyt z poliwęglanu

Tworząc trwałe pokrycia z tworzyw sztucznych, konieczne jest stosowanie komponentów najwyższej jakości. Przeszklenia poliwęglanowe, które najczęściej wykonujemy, wystawiane są na działanie czynników mechanicznych i niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak intensywne promieniowanie słoneczne, wilgoć czy zmienna temperatura. Mimo to przez wiele lat pozostają w niezmienionym stanie, zachowując wszelkie walory estetyczne i funkcjonalne.

Tworzywo przyszłości

Wraz z rozwojem technologii, coraz częściej odchodzi się do powszechnych niegdyś rozwiązań. Omawiany materiał składa się z estrów kwasu węglowego, ale jego twardość zbliżona jest do aluminium. Poliwęglan obecnie wypiera szkło, ponieważ jest od niego nawet 200 razy trwalszy i znacznie lżejszy. Co równie ważne, tworzywo się nie tłucze, nie tworzy więc niebezpiecznych odłamków.

Stosowane w budownictwie komorowe panele poliwęglanowe różnią się strukturą. Złożone są z warstw poprzedzielanych ściankami, które tworzą komory biegnące równolegle do długiej krawędzi panelu, czy płyty. Takie ułożenie znacznie zwiększa na wytrzymałość, sztywność materiału oraz umożliwia odprowadzanie skraplającej się niekiedy w kanałach pary, co sprawia, że ten rodzaj tworzywa jest powszechnie stosowany w różnych instalacjach. Płyty trapezowe, w odróżnieniu od płyt płaskich, są wyprofilowane w kształt trapezu dostosowanego do różnych rodzajów trapezowych pokryć dachowych. Charakteryzuje je także specyficzne ułożenie warstw poliwęglanu. Wyróżniają się wzmocnioną wytrzymałością, trwałością, można je ciąć i obrabiać.

Zarówno komorowe płyty i panele poliwęglanowe płaskie, jak i trapezowe, są lekkie i łatwe w obróbce. Cechuje je wysoka izolacyjność termiczna i przepuszczalność światła

Płyty poliwęglanowe - zastosowanie

Nietrudno się dziwić, że obecnie poliwęglan jest jednym z najchętniej wykorzystywanych tworzyw do budowy licznych obiektów. Komorowe panele i płyty poliwęglanowe, zarówno płaskie, jak i trapezowe spotyka się powszechnie w konstrukcjach takich jak: